To jest stara wersja portalu Speed Zone!
Zapraszamy do nowej odsłony pod adresem www.speed-zone.pl

GP Hiszpanii - 10 maja 2009 - relacja

Autor: MarK
Data publikacji: 11 maja 2009


Pierwszy europejski wyścig F1 był zapowiadany przez większość zespołów jako ten, na który wprowadzą znaczną ilość usprawnień w swoich bolidach, co zaprocentuje lepszą formą. Czy te zapowiedzi zostały zrealizowane? Cóż chyba nie przez wszystkie zespoły.

Mimo, że początek kwalifikacji zdawał się na to nie wskazywać to pod ich koniec okazało się, że jednak zespół Brawn GP utrzymuje bez problemu swoją dominację w stawce. Na uwagę po kwalifikacjach zasługiwała z pewnością poprawa szybkości Ferrari oraz BMW chociaż, jak się potem okazało, obydwa zespoły popełniły w ich czasie błędy.

Wyścigi na Circuit de Catalunya uważane są za nudne, gdyż brakuje na tym torze miejsc ułatwiających wyprzedzanie. Tym razem jednak już na drugim zakręcie byliśmy świadkami poważnego wypadku, który przemieszał tyły stawki. Bolid Jarno Trullego wypadł z toru i chwilę potem wrócił na niego niekontrolowanym poślizgiem wpadając dosłownie w środek całej stawki. Robertowi Kubicy dosłownie na centymetry udało się wyminąć wpadający na tor bolid, jednak kierowcy za nim ni mieli już tyle szczęścia. Po groźnej kraksie oprócz Trullego z wyścigu musieli wycofać się również Adrian Sutil, Sebastien Bourdais i Sebastien Buemi.
Po okresie wyjazdu samochodu bezpieczeństwa sytuacja na torze się ustabilizowała, a czołówka składająca się z teamu Brawn GP, Red Bull Racing, oraz Massy zaczęła uciekać reszcie stawki. Pierwsza seria pitstopów nie przyniosła większych zmian. Jedyną był wcześniejszy zjazd do boksu Roberta Kubicy, który dogonił swojego kolegę z zespołu co ,jak się potem okazało, było błędem i zaprzepaściło szansę Polaka na dobry wynik. Również w teamie Brawn mogliśmy zauważyć zastosowanie innej taktyki dla każdego z kierowców tego zespołu.
W dalszej części wyścigu już praktycznie nic się nie zmieniało. Odnotować należy jedynie poważną wpadkę teamu Ferrari, który nalał Felipe Massie zbyt małą ilość paliwa. Poskutkowało to koniecznością dużo wolniejszej jazdy przez Brazylijczyka na ostatnich dwóch okrążeniach, przez co stracił on dwie pozycje. Robert Kubica utknął za Timo Glockiem i mimo, że pokazywał niezłe tempo, to nie udało mu się przebić do przodu.

Wielkie zmiany na ten wyścig jednak nie przyniosły poważnego przemieszania w stawce. Wydaje się, że ten sezon już można zaliczyć na konto zespołu Brawn GP z goniącym go Red Bull Racing. Teraz czekamy na legendarny uliczny wyścig w Monaco, który odbędzie się już za dwa tygodnie.

Wyniki GP Hiszpanii 2009

Ocena

 5.7 - 61 głosy
     Jak oceniasz ten materiał?

Zamieść komentarz

Imię:
 
Komentarz:
Wynik:

Speed Zone używa cookie i innych technologii. Korzystając z wortalu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie